tr
en

Yardım Masası Uygulaması - Teknik Özellikler

Yardım Masası Uygulaması ile, kurumunuzdaki bilgi işlem destek ekibine gelen talepleri kayıt altına alabilir, önceliklendirebilir, destek ekibi arasında iş bölümü yapabilir ve sorunların çözüm sürecini elektronik ortamda takip edebilirsiniz.

Solneo Yardım Masası Uygulaması, Microsoft Sharepoint 2016, Microsoft Sharepoint 2013, Microsoft Sharepoint 2010 teknolojileri üzerinde çalışmaktadır.
  • Solneo yardım masası uygulaması, Microsoft Sharepoint Teknolojileri (Microsoft Sharepoint 2016 Server, Microsoft Sharepoint 2013 Server, Microsoft Sharepoint Foundation 2013, Microsoft Sharepoint 2010 Server, Microsoft Sharepoint Foundation (MSF) 4.0, Microsoft Office Sharepoint Portal Server (MOSS) 2007 ya da Windows Sharepoint Services (WSS) 3.0) üzerinde çalışmaktadır.

  • Kurumunuzda Sharepoint ürünü mevcut değilse bile sadece bir adet Microsoft Windows Server ve bir adet Microsoft SQL Server bulunması ürünün kurulması için yeterlidir.

  • Ürün, işlemlerin ve yetkilendirmelerin rol tabanlı olması ile hem çok fonksiyonel hem de kullanımı ve öğrenilmesi son derece kolay arayüzlere sahiptir.

© 2005-2016 Solneo® Yazılım Teknolojileri - Tüm hakları saklıdır.